-
Lukket 5/11 kl. 22 til 6/11 kl. 7
Bookingportalen vil være lukket den 5. november kl. 22 til fredag den 6. november kl. 7.
Årsagen er at den flyttes til nyt databasemiljø.
Oprettet: 02.11.2020 -
Adgang til skolerne: Corona-retningslinjer
Adgang til skolerne kræver at retningslinjer overholdes.
læs mereOprettet: 25.08.2020 -
Opdatering af COVID-19 forhold for aftenskoler/foreninger i Frederiksberg Kommune
En ny sæson står for døren. I den forbindelse opdaterer og genopfrisker vi her COVID-19 forhold for brug af faciliteter i Frederiksberg Kommune.
En forsvarlig genåbning indebærer, at hver enkelt forening/aftenskole fortsat tager ansvar for, at genåbningen sker på en måde, hvor smittespredningen begrænses mest muligt. Herunder at der sikres afstand mellem mennesker, at forsamlingsforbuddet overholdes, og at der fortsat er et skærpet fokus på hygiejne i henhold til myndighedernes generelle retningslinjer. I denne nyhed kan I læse mere om lokale retningslinjer.
Oprettet: 12.08.2020 -
To skolesale mere fra sæson 2020-2021
I sæsonfordelingen til den kommende sæson er der to gymnastiksale mere i spil.
læs mereOprettet: 07.02.2020 -
Sæson 2020-2021
Sæsonansøgningen åbnes 1. februar for aftenskoler og ikke-idrætsforeninger.
læs mereOprettet: 31.01.2020 -
Foreningsoversigt
Søg en forening i Frederiksberg Kommune.
læs mereOprettet: 20.11.2018
Frederiksberg Slots Fægteklub
Beskrivelse
Vi blev født som fægteklub i 1999 på Frederiksberg Slot. I november 2017 flyttede vi fra slottet til Hermes Hallen, hvor vi har fået bedre fægtefaciliteter og træningsforhold. Der er en musketer eller en musketøs gemt i både voksne- og børnefægterne i vores klub, og vi er meget bevidste om, at vores sport har lange traditioner helt tilbage til oldtiden og som øvelse til kamp i krig og dueller.
Vi gør vores bedste for at blive bedre, og respekt for hinanden og hjælp og opbakning er et "must" på fægtesalen - også når vi modtager nye fægtere.
Vi ser samtidig fægtning som en sjov og moderne sport, hvor vi træner både hurtighed, styrke, koordination og udholdenhed samt fokus, taktik og koncentration. Det gør vi på den måde, vi varmer op på, laver benarbejde og tekniske øvelser, og den måde trænerne coacher vores kampe på. Når vi strækker ud, kombinerer vi ofte med meditative koncentrationsøvelser og balancetræning.
Vi er mellem 9 og 64, drenge og piger, kvinder og mænd og både helt nybegyndere og mere erfarne fægtere.
Når vi har plads på holdene, har vi løbende optag - men du skal først aftale en prøvetime, så vi kan være flere trænere på salen og tage godt imod dig. Det eneste man behøver for at starte med at fægte er indendørs sko, t-shirt og lange træningsbukser - og en vanddunk! Efter tre måneder forventer vi dog, at du begynder at skaffe dit eget udstyr og starter med våben, kropsledning og handske. Men du vil sikkert også synes, at det er rart at have din egen fægtemaske, jakke og bukser.
Fægtning er sjovt og du får:
- God balance
- En stærk og fleksibel krop
- Styrket evne til fokus og koncentration
- Hurtige reflekser
- Masser af sved på panden!
Find os:
Vi holder til i
Hermes Hallen
Steenwinkelsvej 19
1966 Frederiksberg C
Mail: info@frederiksbergslotsfaegteklub.dk
Hjemmeside: www.frederiksbergslotsfaegteklub.dk
Kontaktoplysninger
Frederiksberg Slots Fægteklub
Hermes Hallen, Steenwinkelsvej 19
1966 Frederiksberg C
Tlf.:
Email:loneporsbo@gmail.com
Hjemmeside:www.frederiksbergslotsfaegteklub.dk
CVR nr.:31459990